Zapisz sie do newsletter-a
PolskiEnglishPусский

Rezerwacja On-line


Uwagi

Białystok i okolice

Zapraszamy do zwiedzania Białegostoku, stolicy Zielonych Płuc Polski. Tutaj Podlasie zachwyca swym bogactwem i oferuje urokliwą  wycieczkę po Puszczy Białowieskiej oraz Narwiańskim Parku Narodowym. Lasy, puszcze, bagna, parki narodowe i krajobrazowe to naturalne walory tej części Polski.
Ponad 30% powierzchni miasta to tereny zielone, a parki i skwery znajdujące się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. Usytułowanie w obrębie dwóch rezerwatów przyrody oraz Narwiańskiego Parku Narodowego, spowodowało przyjęcie Białegostoku do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Białystok to największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa europejska E67 pokrywająca się na terenie kraju z drogą krajową 8, która łączy kraje Europy Zachodniej ze Skandynawią. W niedługiej przyszłości ma powstać w Białymstoku lotnisko, które ze względu na specyficzne położenie miasta będzie miało duże znaczenie gospodarcze i turystyczne.

 

Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego oraz naukowo-kulturalnego centrum regionu. Bliskie położenie koło granic Rosji, Litwy i Białorusi sprawiają, że jest miejscem spotkań ludzi różnych kultur, wyznań i narodowości. Miasto jest ośrodkiem handlu głównie ze Wschodem, a w szczególności dzięki zamieszkałej tu mniejszości: białoruskiej, romskiej, tatarskiej i ukraińskiej. Dzięki swej lokalizacji Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia, a jednocześnie stolicą metropolii białostockiej kościoła rzymskokatolickiego. Swoje zbory mają tu również protestanci, muzułmanie, buddyści, a do roku 1939 mieszkało tu 80 tysięcy Żydów.

Białystok jest największym ośrodkiem kutury w północno-wschodniej Polsce, gdyż działa tu największe w województwie Muzeum Podlasia. Mieści się tu również najlepsza polska galeria sztuki współczesnej. Miasto posiada także Teatr Dramatyczny, Białostocki Teatr Lalek, Operę i Filharmonię oraz kina.


Warto również zwrócić uwagę na inne miejscowości położone niedaleko Białegostoku, a mianowicie:

Supraśl

Jest to niewielkie miasteczko, leżące w centrum Puszczy Knyszyńskiej, 15 km od Białegostoku. Jest to ciekawy zakątek Podlasia o barwnej tradycji, ciekawej kulturze i osobliwej przy- rodzie. Jest najciekawszym ośrodkiem turystycznym w regionie. Urozmaicony krajobraz tworzą liczne, pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek. Walory ekologiczne miasta, czystość powietrza, brak ośrodków przemysłowych i wyjątkowy mikroklimat sprawiły, że Supraśl dołączył do elitarnej grupy uzdrowisk w Polsce. Jest to miasto o barwnej 500-letniej historii, której świadectwem są liczne zabytki architektury:

Białowieża

Region Puszczy Białowieskiej to unikalny obszar położony w województwie podlaskim, na którego terenie znajduje się jeden z naj- cenniejszych kompleksów leśnych w Europie. Jest to ostatni naturalny las niżowy i królestwo największego europejskiego ssaka-żubra. To wielowiekowy i wielogatunkowy obszar o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i nie- spotykanym bogactwie świata roślin, grzybów i zwierząt.
Białowieża to leśna osada położona w centrum puszczy, ulubionego miejsca polowań książąt litewskich, królów Polski, carów rosyjskich. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który wraz z częścią puszczy na terenie Białorusi został wpisany na listę światowgo dziedzictwa UNESCO. Głównym celem przyjazdu turystów jest możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i wodnej.
Przyjeżdżając do Białowieży warto odwiedzić niektóre z miejsc:

W Białymstoku warto zwiedzić:

Proponujemy również wycieczki do: